TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

Katedra Zarządzania Projektami, Jakością i Logistyką

Bariery zmiany organizacyjnej w polskich muzeach publicznych

Data: 04.03.2024

Mgr inż. Alicja Krawczyńska dołączyła do interdyscyplinarnego zespołu, który będzie realizował projekt „Bariery zmiany organizacyjnej w polskich muzeach publicznych”.

Przyjęta w 2020 roku przez Zgromadzenie Generalne ICOM nowa definicja muzeum określa je jako:„trwałą instytucję służącą społeczeństwu, nie nastawioną na osiąganie zysku, która zajmuje się badaniem, gromadzeniem, konserwacją, interpretacją oraz prezentacją materialnego i niematerialnego dziedzictwa”. Ustawa o Muzeach publicznych określa cel istnienia instytucji „muzeum” jako: „gromadzenie i trwała ochrona dóbr naturalnego i kulturalnego dziedzictwa ludzkości o charakterze materialnym i niematerialnym, informowanie o wartościach i treściach gromadzonych zbiorów, upowszechnianie podstawowych wartości historii, nauki i kultury polskiej oraz światowej, kształtowanie wrażliwości poznawczej i estetycznej oraz umożliwianie korzystania ze zgromadzonych zbiorów”.

Aby wypełnić cele istnienia instytucji muzeów, w sposób odpowiadający wymogom stawianym współcześnie przez odbiorców kultury, przez społeczeństwo, sposób zarządzania muzeami wymaga pilnych zmian. Stąd celem projektu jest krytyczna analiza funkcjonującego w Polsce sytemu muzealnego, stworzenie wiarygodnego katalogu obciążeń i dysfunkcji organizacyjnych oraz wskazanie alternatywnych dróg rozwoju organizacji.

Projekt „Bariery zmiany organizacyjnej w polskich muzeach publicznych” jest realizowany pod kierunkiem dr hab. prof. UJ Łukasza Gawła w ramach inicjatywy Critical Heritage Studies Hub Uniwersytetu Jagiellońskiego, łączącej przedstawicieli różnych dyscyplin zaangażowanych w badania dziedzictwa. Działania prowadzone w ramach grup badawczych skupiają na kluczowych zagadnieniach związanych z obecnością dziedzictwa w teraźniejszości i jego roli w przyszłości.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024